9 ژوئیه: تولد ابرستاره‌ی دورافتاده

یاسین محمدی – او این افتخار را نزدیک به نیم قرن پس از اسپنسر تریسی تکرار کرد و بعد از او هم هنوز هیچ بازیگر مرد دیگری نتوانسته دو اسکار پیاپی شکار کند. فیلم‌های هنکس با فروشی بالغ بر 6/4میلیارد دلار در امریکای شمالی او را بدل به چهارمین بازیگر پرفروش تاریخ سینما بدل کرده‌اند.

تامس جفری هنکس مادری پرتغالی‌تبار داشت که در بیمارستان کار می‌کرد و پدر انگلیسی‌الاصلش آشپز دوره‌گرد بود و وقتی تام چهارساله بود از هم جدا شدند. تام و خواهر و برادر بزرگ‌ترش ساندرا و لری با پدرشان رفتند و جیم، برادر کوچک‌تر پیش مادر ماند. حالا ساندرا نویسنده است، لری استاد حشره‌شناسی دانشگاه، و جیم مثل برادر بزرگش تام، بازیگر و فیلم‌ساز.

تام هنکس

تام که در دوران تحصیل به‌شدت خجالتی بود، در دبیرستان جذب تئاتر شد و همین رشته را در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا ادامه داد. در دوران تحصیل با مدیر یک جشنواره‌ی تئاتر در اوهایو آشنا شد و سه سال در این جشنواره کارآموزی کرد و با همه‌ی جنبه‌های فنی تئاتر آشنا شد و در همان دوران یک جایزه‌ی بازیگری تئاتر هم گرفت. در 23سالگی به نیویورک رفت و در آنجا اولین بازی سینمایی‌اش را با نقشی فرعی در یک فیلم اسلشر کم‌هزینه با نام «او می‌داند که تو تنهایی» (1980) تجربه کرد.

تام هنکس

هنکس بعد از چند تجربه‌ی تئاتری و تلویزیونی به لس‌آنجلس رفت و ران هاوارد که بازی او را در یکی از این سریا‌ل‌ها دیده بود، ابتدا او را برای نقشی مکمل در فیلم کمدی‌رمانتیک و فانتزی «شلپ‌شلوپ» (1984) انتخاب کرد، ولی درنهایت نقش اصلی را به او سپرد. فیلم با فروش خوبی مواجه شد و هنکس را به‌عنوان یک بازیگر موفق کمدی معرفی کرد. دو سال طول کشید تا هنکس با فیلم «هیچ‌چیز مشترک» (1986) نشان بدهد فقط در فضای کمدی استعداد ندارد و از پس نقش‌های جدی هم به‌خوبی برمی‌آید.

تام هنکس

بااین‌حال آن‌چه هنکس را به‌عنوان یک استعداد بزرگ در هالیوود تثبیت کرد، باز هم یک فیلم کمدی بود؛ کمدی موفق «بزرگ» (1988) فیلمی بود که هم دل منتقدان را به‌دست آورد و هم جیب تماشاگران را. هنکس با این فیلم نخستین نامزدی گلدن‌گلوب و اسکارش را هم ثبت کرد. او جایزه‌ی بازیگری گلدن‌گلوب کمدی/ موزیکال را به‌دست آورد، اما در اسکار نتوانست حریف بازی درخشان داستین هافمن در «مرد بارانی» شود؛ بااین‌حال ستاره‌ای با نام تام هنکس در افق سینما طلوع کرده بود و سال‌به‌سال درخشان‌تر می‌شد.

تام هنکستام هنکس استیون اسپیلبرگ
تام هنکس و استیون اسپیلبرگ

پیش از این فیلم «مسیر سبز» (1999) از کارهای مهم هنکس را در آثار شاخص فرانک دارابونت و «کلاود اطلس» (2012) را در آثار برتر تام تیکور بررسی کرده‌ایم.

تام هنکس فیلم مسیر سبز
تام هنکس در فیلم مسیر سبز

حالا چهار فیلم برتر دیگر تام هنکس را با هم مرور می‌کنیم:

 1. فیلادلفیا (Philadelphia) (1993)

  جاناتان دمی پس از فیلم موفق «سکوت بره‌ها» (1991)، «فیلادلفیا» را با بازی تام هنکس و دنزل واشینگتن ساخت. هنکس در این فیلم در نقش اندرو بکت بازی می‌کند که به‌خاطر ابتلا به بیماری ایدز از بزرگ‌ترین شرکت حقوقی فیلادلفیا اخراج می‌شود و با کمک وکیلی به‌نام «جو میلر» (واشینگتن) تلاش می‌کند جایگاه ازدست‌رفته‌اش را باز یابد. این فیلم که نخستین فیلم پرهزینه‌ی هالیوودی با موضوع ایدز محسوب می‌شود که از بازیگران مشهور استفاده می‌کند. این خط‌شکنی در گیشه هم جواب داد و فیلم که با بودجه‌ی 26میلیون‌دلاری ساخته بود توانست در اکران جهانی بیش از 206میلیون دلار بفروشد. فیلم در بخش مسابقه‌ی رسمی جشنواره‌ی برلین هم به‌روی پرده رفت و تام هنکس خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را به‌دست آورد. فیلم در اسکار هم نامزد پنج جایزه شد و درنهایت تام هنکس و بروس اسپرینگستین (ترانه) دو مجسمه‌ی طلایی به‌دست آوردند. هنکس برای به‌دست آوردن این جایزه از سد بزرگانی چون آنتونی هاپکینز (بازمانده‌ی روز)، دنیل دی لوئیس (به‌نام پدر) و لیام نیسون (فهرست شیندلر) گذشت. او در گلدن‌گلوب هم در دو رشته‌ی بازیگری کمدی‌موزیکال برای «بی‌خواب در سیاتل» (1993) و بازیگری درام برای «فیلادلفیا» نامزد شد که جایزه‌ی درام را برد تا خیلی زود تعداد جوایز گلدن‌گلوبش را به عدد دو برساند.

  تام هنکس فیلم فیلادلفیا

 2. دورافتاده (Cast Away) (2000)

  در این درام ماجراجویانه‌ی رابرت زمکیس، تام هنکس در نقش «چاک نولند» تحلیلگر یک شرکت پستی بزرگ بین‌المللی بازی می‌کند که دائماً به نقاط مختلف جهان سفر می‌کند تا مشکلات سیستم‌ها را بررسی کند در یکی از این سفرها هواپیمایش بر فراز اقیانوس آرام سقوط می‌کند و او که جلیقه‌ی نجات بر تن داشته صبح روز بعد خود را در ساحل یک جزیره‌ی نامسکون می‌یابد. با توجه به موضوع فیلم، هنکس به‌تنهایی بار بخش اعظم فیلم را به دوش داشت و بازی به‌یادماندنی‌اش تحسین منتقدان را برانگیخت. فیلم در گیشه هم موفق بود و در مقابل بودجه‌ی 90میلیون دلاری فروشی نزدیک به 430میلیون دلار را ثبت کرد. هنکس برای بازی در این فیلم برای پنجمین بار نامزد اسکار شد که تا به امروز آخرین نامزدی او هم محسوب می‌شود، اما مثل دو سال قبل و فیلم «نجات سرباز رایان» (1998) با وجود بازی درخشانش نتوانست سومین اسکارش را به‌دست بیاورد و این بار جایزه را به راسل کرو در «گلادیاتور» واگذار کرد، اگرچه در گلدن‌گلوب «گلادیاتور» را شکست داده و به جایزه‌ی چهارمش رسیده بود.

  تام هنکس فیلم دورافتاده

 3. نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan) (1998)

  این درام جنگی سرآغاز همکاری موفق تام هنکس و استیون اسپیلبرگ در هفت پروژه‌ی سینمایی و تلویزیونی بود. داستان این فیلم که تا به امروز در رتبه‌ی 29 برترین فیلم‌های تاریخ سینما ایستاده است، به دوران اشغال نورماندی در جنگ جهانی دوم بازمی‌گردد. تام هنکس در این فیلم در نقش فرمانده‌ی یک جوخه‌ی رنجر ارتش امریکا بازی می‌کند که در هیاهوی جنگ به‌دنبال یافتن سربازی به‌نام جیمز فرانسیس رایان (با بازی مت دیمون) است که تنها بازمانده از چهار برادری است که به جنگ آمده‌اند. فیلم در حالی با فروش نزدیک به 482میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم سال شد که با بودجه‌ی 70میلیون دلاری تولید شده بود. توفان فیلم به اسکار هم رسید و 11 نامزدی به‌دست آورد؛ ازجمله: بهترین فیلم، کارگردان، فیلمنامه و بازیگر اصلی مرد (هنکس). اسپیلبرگ دومین اسکار کارگردانی‌اش را بعد از «فهرست شیندلر» (1993) برای این فیلم به‌دست آورد که آخرین اسکار او تا به امروز با وجود نامزدی‌های پرشمارش محسوب می‌شود. «نجات سرباز رایان» چهار اسکار فنی دیگر را هم به خود اختصاص داد، اما تام هنکس جایزه را به روبرتو بنینی ایتالیایی، بازیگر/کارگردان «زندگی زیباست» (1997) واگذار کرد که او هم جنگ جهانی دوم را از زاویه‌ای دیگر به‌زیبایی به‌تصویر کشیده بود.

  تام هنکس فیلم نجات سرباز رایان

 4. فارست گامپ (Forrest Gump) (1994)

  دوازدهمین فیلم برتر تاریخ سینما تا به امروز، این درام رمانتیک به‌کارگردانی رابرت زمکیس است که بر اساس رمانی به همین نام ساخته شد و تام هنکس در آن در نقش عنوان بازی می‌کند؛ البته فیلمنامه از منظر شخصیت‌پردازی و رویدادها با رمان تغییرات بسیاری داشت. فیلم داستان زندگی «فارست گامپ» پسرکی کندذهن را در طول چندین دهه روایت می‌کند. او با وجود کندذهنی قلبی مهربان دارد و بااین‌که در کودکی به‌دشواری راه می‌رود، به‌مرور دونده‌ی قابلی می‌شود. داستان در بستر رخدادهای تاریخی نیمه‌ی دوم قرن بیستم امریکا می‌گذرد و «گامپ» را به‌شکلی تأثیرگذار در متن این رخدادها قرار می‌دهد. فیلم که با بودجه‌ای 55میلیون دلاری تولید شده بود، نزدیک به 678میلیون دلار فروخت تا پرفروش‌ترین فیلم سال لقب بگیرد. «فارست گامپ» در 13 رشته نامزد جوایز اسکار شد که به شش جایزه دست یافت: بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه‌ی اقتباسی، نقش اول مرد (هنکس)، تدوین و جلوه‌های بصری. این دومین اسکار هنکس در دو سال متوالی بود و این بار هم برای به‌دست آوردنش رقبای سختی را از سر راه برداشته بود: جان تراولتا (داستان عامه‌پسند)، مورگان فریمن (رستگاری در شاوشنک) و پل نیومن (هیچ‌کس احمق نیست). هنکس علاوه بر دو انیمیشن «داستان اسباب‌بازی» (1995) و «داستان اسباب‌بازی 3» (2010) یک فیلم دیگر هم در بین 250 فیلم برتر تاریخ سینما دارد: «اگه می‌تونی منو بگیر» (2002) که دومین همکاری‌اش با اسپیلبرگ بود و در آن با لئوناردو دی‌کاپریو هم‌بازی شد.

  تام هنکس فیلم فارست گامپ

The post 9 ژوئیه: تولد ابرستاره‌ی دورافتاده appeared first on فیلم‌نت‌نیوز.

9 ژوئیه: تولد ابرستاره‌ی دورافتاده


بازیگران و سینما

دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین آموزشهای آشپزی

تازه ترین نوشته ها

بهرام رادان حضور در...

درتاریخ : جولای - 20 - 2018

دیدگاه‌ها برای بهرام رادان حضور در «رقص روی شیشه» را تایید کرد بسته هستند

آخرین قسمت سریال «گلشیفته»...

درتاریخ : جولای - 18 - 2018

دیدگاه‌ها برای آخرین قسمت سریال «گلشیفته» فردا می‌آید + جدیدترین تصاویر بسته هستند

14 ژوئیه: تولد استاد...

درتاریخ : جولای - 16 - 2018

دیدگاه‌ها برای 14 ژوئیه: تولد استاد یگانه‌ی سینما بسته هستند

فیلمبرداری «دو کیلومتر به...

درتاریخ : جولای - 14 - 2018

دیدگاه‌ها برای فیلمبرداری «دو کیلومتر به کردان» به پایان رسید + تصاویر بسته هستند