4 ژوئن: تولد ژن خوب واقعی در بازیگری

یاسین محمدی – آنجلینا جولی ویت مثل پدرش جان ویت تا به امروز برنده‌ی یک جایزه‌ی اسکار شده، اما در تعداد جوایز گلدن‌گلوب هنوز یک جایزه کمتر از او گرفته است؛ آنجلینا سه بار گلدن‌گلوب گرفته و جان چهار بار. مادرش مارچلین برتراند و برادرش جیمز هیون هم بازیگرند اما نتوانستند به‌اندازه‌ی پدر و دختر موفق باشند؛ البته مادرش پس از جدایی از جان ویت بازیگری را کنار گذاشت تا وقتش را صرف دو فرزندش کند.

آنجلینا جولی و پدرش جان ویت

پدرخوانده‌اش ماکسیمیلیان شل بود که به‌خاطر فیلم «محاکمه در نورنبرگ» (1961) اسکار بازیگری گرفت و دو گلدن‌گلوب هم در کارنامه دارد. مادرخوانده‌اش جکلین بیسیت هم در 70سالگی و در پنجمین نامزدی‌اش توانست به جایزه‌ی گلدن‌گلوب برسد.

آنجلینا جولی در مراسم گلدن گلوب 2000
آنجلینا جولی در مراسم گلدن گلوب 2000

جولی سه بار ازدواج کرده و در هر سه مورد با بازیگرانی مشهور: از 1996 تا 2000 با جانی لی میلر، از 2000 تا 2003 با بیلی باب تورنتون و از 2014 تا 2016 با برد پیت.

آنجلینا جولی و جانی لی میلر در فیلم «هکرها»
آنجلینا جولی و جانی لی میلر در فیلم «هکرها»
آنجلینا جولی و بیلی باب تورنتون
آنجلینا جولی و بیلی باب تورنتون
آنجلینا جولی و برد پیت در فیلم «آقا و خانم اسمیت»
آنجلینا جولی و برد پیت در فیلم «آقا و خانم اسمیت»

آنجلینای هفت‌ساله نخستین فیلمش را در کنار پدرش بازی کرد: «نگاهی به بیرون» (1982)، یک فیلم کمدی به‌کارگردانی هال اشبی. اما درواقع فعالیت او به‌عنوان یک بازیگر حرفه‌ای از یک دهه بعد آغاز شد و بعد از بازی در چند فیلم کوتاه و ویدئویی، نخستین نقش اصلی‌اش را در فیلم کمدی جنایی «هکرها» (1995) با کارگردانی ایان سافتلی انگلیسی بازی کرد و در همین فیلم هم با بازیگر نقش مقابلش جانی لی میلر آشنا شد و سال بعد هم با او ازدواج کرد.

آنجلینا جولی در سن هفت سالگی در فیلم «نگاهی به بیرون»
آنجلینا جولی در سن هفت سالگی در فیلم «نگاهی به بیرون»

بازی‌ جولی در دو فیلم تلویزیونی «جورج والاس» (1997) و «جیا» (1998) تحسین منتقدان را در پی داشت و دو جایزه‌ی گلدن‌گلوب متوالی را برایش به‌ارمغان آورد. هنرنمایی‌اش در «دختر، ازهم‌گسیخته» (1999) او را به نخستین اسکارش در نخستین نامزدی و نیز سومین گلدن‌گلوب در سه سال رساند.

آنجلینا جولی

او از کوتاه‌ترین مسیر به بالاترین درجه‌ی شهرت رسیده بود و بازی‌اش در اکشن پرفروش «لارا کرافت: مهاجم مقبره» جایگاهش را به‌عنوان نقش اصلی در هالیوود تثبیت کرد تا در سال‌های بعد در نقش‌های اکشن بیشتری ظاهر شود.

آنجلینا جولی

در سال 1999 در یک فیلم کمدی‌رمانتیک به اسم «Pushing Tin» با بیلی باب تورنتون هم‌بازی شد و سال بعد پس از جدایی از میلر با تورنتون ازدواج کرد. این ازدواج هم بعد از سه سال به جدایی منجر شد تا آنجلینا همسر بعدی‌اش را در یک فیلم اکشن پیدا کند: «آقا و خانم اسمیت» (2005) و برد پیت. البته آنجلینا این بار به‌سرعت دفعات قبل ازدواج نکرد و نزدیک به 10 سال بعد این ازدواج رسمیت یافت.

آنجلینا جولی

پس از آشنایی با برد پیت و البته افزوده شدن بر شهرت و تجربه‌اش، جولی تصمیم گرفت توانایی‌هایش را در حوزه‌های دیگری مثل کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی بیازماید. او علاوه بر بازی در 42 فیلم سینمایی، پنج فیلم بلند را کارگردانی کرده، برای سه فیلم سناریو نوشته و 13 فیلم را هم تهیه کرده است.

آنجلینا جولی در مقام کارگردان
آنجلینا جولی در مقام کارگردان

آنجلینا جولی، گذشته از فعالیت‌های حرفه‌ای و حواشی زندگی خصوصی‌اش، فعالیت‌های بشردوستانه‌ی قابل‌ستایش داشته است. او در زمینه‌های آموزش کودکان و حقوق زنان فعالیت می‌کند، مضاف بر این‌که سفیر ویژه‌ی کمیسیون عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)‌ نیز است. او امروزه یکی تأثیرگذارترین و قدرتمندترین افراد در صنعت سرگرمی امریکا محسوب می‌شود.

آنجلینا جولی در میان پناه‌جویان
آنجلینا جولی در میان پناه‌جویان

چهار فیلم برتر این بازیگر را مرور می‌کنیم:

4. توریست (The Tourist) (2010)

این فیلم فلوریان هنکل فون‌دونرسمارک آلمانی، هیچ نوع ربطی با فیلم قبلی‌اش، «زندگی دیگران» (2006)، که برنده‌ی اسکار خارجی‌زبان شد، ندارد! او که از بستر سینمای هنری اروپا به موفقیت و شهرت رسید، در دومین فیلمش از هالیوودی‌ها هالیوودی‌تر شد و با به‌خدمت گرفتن آنجلینا جولی و جانی دپ در فضایی اکشن، ماجراجویانه و جنایی، با سویه‌های رمانتیک، فیلمی با بودجه‌ی 100میلیون دلاری ساخت که البته قریب به 280میلیون دلار در گیشه‌های جهانی فروش کرد. در این فیلم آنجلینا جولی در نقش «الیز کلیفتون‌وارد» زنی انگلیسی بازی می‌کند که در پاریس تحت تعقیب پلیس قرار گرفته تا از این طریق نامزدش «الکساندر پیرس» (دپ) را که رقم هنگفتی فرار مالیاتی دارد دستگیر کنند. فیلم با وجود نقدهای منفی منتقدان در سه رشته بهترین فیلم و بازیگر زن و مرد کمدی/ موزیکال نامزد گلدن‌گلوب شد که آنجلینا جولی رقابت را به آنت بنینگ بازیگر فیلم «بچه‌ها حالشان خوب است» (2010) واگذار کرد.

آنجلینا جولی در فیلم توریست

3. بچه‌ی جایگزین (Changeling) (2008)

جولی در این درام زندگی‌نامه‌ای و جنایی جلوی دوربین کلینت ایستوود رفت. فیلمنامه براساس حوادث واقعی نوشته شد و آنجلینا جولی نقش زنی به‌نام «کریستین کالینز» را بازی می‌کند که پسرش گم شده و وقتی پلیس بچه‌ی گم‌شده را تحویل می‌دهد، بلافاصله درمی‌یابد که بچه‌ی او نیست، اما پلیس و مقامات شهری حرفش را نمی‌پذیرند. پس از این‌که ایستوود برای کارگردانی این فیلم جایگزین ران هاوارد شد، در بین بازیگران بسیاری که برای این نقش نامزد شده بودند، جولی را انتخاب کرد چراکه معتقد بود چهره‌ی او با فضای دهه‌ی 1920 متناسب‌تر است. فیلم در بخش مسابقه‌ی جشنواره‌ی کن به‌نمایش درآمد و با تحسین منتقدان مواجه شد، اما در اکران عمومی نظر منتقدان برخلاف فضای کن متناقض بود. این فیلم ایستوود که با بودجه‌ای 50میلیون دلاری تولید شده بود درنهایت 113میلیون دلار در بازارهای جهانی فروخت که سهم گیشه‌ی امریکا کمتر از 36میلیون دلار بود. بااین‌حال در سه رشته‌ی اسکار، دو رشته‌ی گلدن‌گلوب و هشت رشته‌ی بفتا نامزد جایزه شد که وجه مشترک هر سه این‌ها نامزدی آنجلینا جولی در نقش اصلی زن بود، اما او هر سه جایزه را به کیت وینسلت بازیگر «کتاب‌خوان» (2008) واگذار کرد.

آنجلینا جولی در فیلم بچه‌ی جایگزین

2. دختر، ازهم‌گسیخته (Girl, Interrupted) (1999)

این درام زندگی‌نامه‌ای به‌کارگردانی جیمز منگولد که بر اساس کتاب خاطرات سوزانا کیزن با همین نام ساخته شده، داستان اقامت 18ماهه‌ی او را در یک آسایشگاه روانی روایت می‌کند. نقش «سوزانا» را وینونا رایدر برعهده دارد و آنجلینا جولی در نقش «لیزا رو» دختری سرکش بازی می‌کند که روان‌پزشکان او را جامعه‌ستیز تشخیص داده‌اند. او که از 9سالگی در آسایشگاه بوده و بارها از آنجا گریخته، با شخصیت کاریزماتیکی که دارد دیگران را به خود جذب می‌کند. فیلم با نقدهای متناقضی از سوی منتقدان روبه‌رو شد، اما همه بازی جولی را ستودند و او موفق شد جوایز اسکار و گلدن‌گلوب سال 2000 را به‌دست آورد. جولی در طول ساخت فیلم از هرگونه ارتباطی با رایدر اجتناب می‌کرد، چراکه معتقد بود اگر جذب هر خصوصیت انسانی او شود، دیگر نمی‌تواند نقش آن شخصیت جامعه‌ستیز را به‌خوبی ایفا کند.

آنجلینا جولی در فیلم دختر، ازهم‌گسیخته

1. مالیفیسنت (Maleficent) (2014)

در این فیلم اکشن ماجراجویانه‌ی خانوادگی که فضایی فانتزی دارد و از شخصیت‌های انیمیشن «زیبای خفته» (1959) سود جسته است، داستان از زاویه‌دید شخصیت منفی فیلم «مالیفیسنت» با بازی آنجلینا جولی روایت می‌شود. فیلم که با فرمت سه‌بعدی ساخته شد و به‌نمایش درآمد، با وجود نقدهای متناقض منتقدان، با فروش 758میلیون دلاری، موفقیت تجاری کاملی بود و پرفروش‌ترین فیلم کارنامه‌ی آنجلینا جولی لقب گرفت. جولی که از کودکی علاقه‌ی خاصی به این شخصیت انیمیشن «زیبای خفته» داشت، از ابتدای شکل‌گیری پروژه در سال 2010 علاقه‌اش را به بازی در این نقش ابراز کرد و با وجود تغییر کارگردان و فیلمنامه باز هم ایستادگی کرد و شاید اگر پایداری او نبود، این فیلم اصلاً ساخته نمی‌شد.

آنجلینا جولی در فیلم مالیفیسنت

The post 4 ژوئن: تولد ژن خوب واقعی در بازیگری appeared first on فیلم‌نت‌نیوز.

4 ژوئن: تولد ژن خوب واقعی در بازیگری


بازیگران و سینما

دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین آموزشهای آشپزی

تازه ترین نوشته ها

31 خرداد: تولد جناب...

درتاریخ : ژوئن - 22 - 2018

دیدگاه‌ها برای 31 خرداد: تولد جناب آقای بازیگر بسته هستند

اکران خصوصی «شماره 17...

درتاریخ : ژوئن - 20 - 2018

دیدگاه‌ها برای اکران خصوصی «شماره 17 سهیلا» با حضور نمایندگان مجلس + تصاویر بسته هستند

17 ژوئن: تولد چپ‌گرای...

درتاریخ : ژوئن - 18 - 2018

دیدگاه‌ها برای 17 ژوئن: تولد چپ‌گرای بریتانیایی با دو نخل طلا بسته هستند

25 خرداد: تولد ستاره‌ای...

درتاریخ : ژوئن - 16 - 2018

دیدگاه‌ها برای 25 خرداد: تولد ستاره‌ای با دندان طلا بسته هستند