25 خرداد: تولد ستاره‌ای با دندان طلا

یاسین محمدی – ستاره اسکندری در شهرستان تربت‌حیدریه در استان خراسان به‌دنیا آمد و وقتی چهارساله بود با خانواده‌اش به تهران مهاجرت کرد. عبدالحسین اسکندری مجری فقید رادیو در سال‌های دور، عموی او بود و حضور او در فضای هنری، بهترین مشوق برای ستاره و خواهرش لاله بود که به این حوزه پا بگذارند. از همین رو بود که ستاره تحصیل در رشته‌ی مترجمی زبان را در دانشگاه در اوایل دهه‌ی 70 نیمه‌کاره گذاشت تا به تئاتر بپردازد. او با این‌که خیلی زود وارد تلویزیون و بعد سینما شد، همواره بر علاقه‌اش به تئاتر تأکید دارد و خود را وامدار تئاتر می‌داند.

اسکندری در سال 1375 با نقش کوچکی در فیلم «حریف دل» ساخته‌ی عبدالرضا گنجی وارد سینما شد و در نخستین تجربه‌ی سینمایی با جمشید مشایخی، فاطمه گودرزی، ثریا قاسمی و بهناز جعفری همکاری کرد. در همان سال هم در سریال «ماجراهای خانه‌ی شماره‌ی ۱۳» با کارگردانی اسماعیل میهن‌دوست نقشی گرفت و در این سریال هم بازی در کنار اسماعیل داورفر، حسین کسبیان، مهری مهرنیا، سروش خلیلی، آزیتا لاچینی، محبوبه بیات و جهانگیر فروهر را تجربه کرد.

ستاره اسکندری

بااین‌حال او در نیمه‌ی دوم دهه‌ی 70 باز هم تمرکزش را در تئاتر گذاشت. یکی از مهم‌ترین آثار او نمایش «دندون‌طلا» است که در سال 1378 با کارگردانی داوود میرباقری به‌روی صحنه رفت. سال بعد با بازی در نمایش «سعادت لرزان مردمان تیره‌روز» نوشته‌ی علیرضا نادری و با کارگردانی محسن علیخانی جایزه‌ی اول بازیگر زن را در جشنواره‌ی تئاتر فجر به‌دست آورد. این نمایش در 9 رشته نامزد دریافت جایزه شده بود که علاوه بر اسکندری، نویسنده و کارگردان کار هم جایزه گرفتند و مهدی سلطانی و احمد مهران‌فر هم جایزه‌ی دوم بازیگری مرد را از آن خود کردند.

ستاره اسکندری داود میرباقری
ستاره اسکندری و داود میرباقری

همکاری با میرباقری در فیلم «مسافر ری» (1379) تکرار شد و در نیمه‌ی اول دهه‌ی 80 او کم‌وبیش به فعالیت در سینما و تلویزیون ادامه داد.

یک اتفاق نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در زندگی هنری ستاره اسکندری داشت. در شهریور 1384 در میانه‌ی ساخته شدن سریال «نرگس»، پوپک گلدره بازیگر نقش اصلی سریال در جاده‌ی نوشهر به نور در استان مازندران دچار سانحه‌ی شدید رانندگی شد و به کما رفت. تولید سریال بیش از 20 روز متوقف شد و سازندگان که از بازگشت پوپک ناامید شده بودند، ستاره اسکندری را جایگزین او کردند. پوپک در فروردین 1385 پس از هشت ماه اغما درگذشت و سریال در تابستان همان سال روی آنتن شبکه 3 رفت تا در اتفاقی نادر، نقش اصلی سریال را دو بازیگر بازی کنند. مرگ تراژیک پوپک گلدره و حواشی آن توجه زیادی را به این سریال معطوف کرد.

ستاره اسکندری

ستاره اسکندری بعد از این سریال در سطح بالاتری از بازیگری در تلویزیون و سینما قرار گرفت و در سال‌های پایانی دهه‌ی 80 روزهای پرکارتری را گذراند تا در سال 1389 در چهار فیلم بازی کند. اما او در سال‌های بعد به گزیده‌کاری‌اش ادامه داد و پس از یک دوره جدایی از تئاتر به روی صحنه بازگشت.

ستاره اسکندری لاله اسکندری
ستاره اسکندری و خواهرش لاله اسکندری

چهار اثر برتر این بازیگر را مرور می‌کنیم:

 1. دریاچه‌ی ماهی (1395)

  ستاره اسکندری در نخستین فیلم بلند مریم دوستی با خواهرش لاله هم‌بازی شد. این فیلم دفاع‌مقدسی به داستان چند خانواده می‌پردازد که در یک نقطه به هم می‌رسند و گم‌شده‌ای پیدا می‌شود. نمایش فیلم در بخش غیررقابتی «چشم‌انداز» سی‌وپنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر با نقدهای متناقضی همراه بود و در گیشه هم نتوانست به موفقیتی دست پیدا کند. ستاره اسکندری در این فیلم در نقش «فروغ» بازی می‌کند؛ زنی که نمی‌تواند شهادت همسرش را بپذیرد و منتظر می‌ماند، درصورتی‌که می‌داند دیداری وجود ندارد. او درباره‌ی بازی در این نقش گفت: «اصولاً کار کردن با کارگردان‌های فیلم اولی را دوست دارم، چراکه پویا هستند. من چندین کار با کارگردانان فیلم اولی انجام داده‌ام، آن‌ها بسیار نسبت به کارشان وسواس دارند و پر از پویایی هستند به این دلیل که هنوز سینما برایشان تبدیل به شغل نشده و این مهم است. از سوی دیگر یکی از نکات مهم حضورم در این فیلم حضور لاله بود و شباهت معنایی ما در این کار که باعث شد برای اولین بار هر دو در یک کار حضورداشته باشیم هرچند سکانسی که مشترک باشد و رودررو باهم بازی داشته باشیم، نداشتیم.»

  ستاره اسکندری فیلم دریاچه ماهی

 2. خانه‌ی کاغذی (1395)

  تازه‌ترین کار مهدی صباغ‌زاده درباره‌ی «امیرعلی» و «سارا» پدر و دختر روزنامه‌نگاری است که نقششان را پرویز پرستویی و تینا پاکروان بازی می‌کنند. ستاره اسکندری در این فیلم در نقش «مینو» زنی که روزگاری «امیرعلی» عاشقش بوده بازی می‌کند که پس از مدت‌ها بازمی‌گردد و «امیرعلی» که خودش را بازنشسته کرده، با بازگشت او ترغیب می‌شود دوباره روزنامه‌نگاری را از سر بگیرد. صباغ‌زاده که پنج سال پس از «راه بهشت» به سینما بازگشته بود، برخلاف مشی پیشین خود، سوژه‌ای جنجالی برگزیده بود تا با انتخاب پرستویی برای ایفای نقش اصلی امید زیادی به این فیلم ببندد. بااین‌حال فیلم از سی‌وپنجمین جشنواره‌ی فیلم فجر کنار گذاشته شد که پاکروان، بازیگر و تهیه‌کننده‌ی فیلم، علت این اتفاق را رد شدن فیلم از خطوط قرمز عنوان کرد. اما در پی اعتراض گسترده‌ی سازندگان، فیلم در بخش «جلوه‌گاه شرق» جشنواره‌ی جهانی فجر سال 1396 به‌نمایش درآمد.

  ستاره اسکندری داود میرباقری

 3. نزدیک‌تر (1393)

  یکی دیگر از فیلم‌های اول کارگردانان که ستاره اسکندری در آن بازی کرده این فیلم مصطفی احمدی است که از فیلمنامه‌ی بهرام توکلی سود می‌برد. داستان درباره‌ی پسری به‌نام «علی» (با بازی صابر ابر) که به‌دروغ به نامزدش «مهتاب» (با بازی پگاه آهنگرانی) گفته تمام اعضای خانواده‌اش در یک سانحه‌ی تصادف کشته شده‌اند، اما یک شب تصمیم می‌گیرد واقعیت را به «مهتاب» بگوید و او را به منزل خانواده‌اش می‌برد، اما اوضاع چندان بر وفق مراد پیش نمی‌رود. در این فیلم در کنار ستاره اسکندری، پارسا پیروزفر، نازنین فراهانی، شیرین یزدان‌بخش و محمد بحرانی بازی می‌کنند. این فیلم در بخش «نگاه نو» جشنواره سی‌وسوم فجر حضور داشت و نامزد جایزه‌ی بهترین کارگردانی هم شد.

  ستاره اسکندری فیلم نزدیک تر

 4. دندون‌طلا (1394)

  داوود میرباقری نزدیک به یک دهه بعد از اجرای نمایشنامه‌ی «دندون‌طلا» تصمیم گرفت این نمایشنامه‌اش را تبدیل به سریال کند. در آن اجرا که عبدالله اسکندری تهیه‌کننده بود، داریوش ارجمند در نقش «قنبر»، زنده‌‌یاد مهدی فتحی و اصغر همت یک شب درمیان نقش «سیاه» و ستاره اسکندری و بهناز جعفری هم یک شب درمیان نقش «نیّر» را بازی می‌کردند. در سریال مهدی فخیم‌زاده در نقش «قنبر» و حمیدرضا آذرنگ در نقش «سیاه» بازی کردند. ستاره اسکندری نقش «نیّر» را حفظ کرد و بهناز جعفری هم نقشی فرعی به‌عهده گرفت. این سریال نمایش خانگی در شانزدهمین جشن حافظ در شش نامزد در پنج رشته‌ی اصلی داشت که فقط ستاره اسکندری به جایزه رسید. رقبای ستاره اسکندری در این جایزه پریناز ایزدیار (شهرزاد)، ترانه علیدوستی (شهرزاد)، بهنوش طباطبایی (میکاییل) و الهام کردا (تعبیر وارونه‌ی یک رؤیا) بودند.

  ستاره اسکندری سریال دندون طلا ستاره اسکندری سریال دندون طلا

The post 25 خرداد: تولد ستاره‌ای با دندان طلا appeared first on فیلم‌نت‌نیوز.

25 خرداد: تولد ستاره‌ای با دندان طلا


بازیگران و سینما

دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین آموزشهای آشپزی

تازه ترین نوشته ها

بهرام رادان حضور در...

درتاریخ : جولای - 20 - 2018

دیدگاه‌ها برای بهرام رادان حضور در «رقص روی شیشه» را تایید کرد بسته هستند

آخرین قسمت سریال «گلشیفته»...

درتاریخ : جولای - 18 - 2018

دیدگاه‌ها برای آخرین قسمت سریال «گلشیفته» فردا می‌آید + جدیدترین تصاویر بسته هستند

14 ژوئیه: تولد استاد...

درتاریخ : جولای - 16 - 2018

دیدگاه‌ها برای 14 ژوئیه: تولد استاد یگانه‌ی سینما بسته هستند

فیلمبرداری «دو کیلومتر به...

درتاریخ : جولای - 14 - 2018

دیدگاه‌ها برای فیلمبرداری «دو کیلومتر به کردان» به پایان رسید + تصاویر بسته هستند