1 ژوئیه: تولد یهودی سرگردانی که «بن‌هور» را ساخت

یاسین محمدی – پدر سوئیسی‌اش در ابتدا فروشنده‌ای دوره‌گرد بود، اما بعد کسب‌وکار خرازی پررونقی به‌راه انداخت. مادرش آلمانی و از اقوام نزدیک کارل لمله بود که دو دهه پیش از به‌دنیا آمدن ویلیام به امریکا کوچ کرده بود و در 1912 کمپانی یونیورسال را بنیان گذاشت.

ویلیام نوجوان پس از پایان جنگ جهانی اول به پاریس رفت و یک سال در یک فروشگاه پیراهن‌فروشی کار کرد و بیشتر وقتش را در پاریس سرگردان بود. وقتی مادرش دریافت که ویلیام علاقه‌ای به ادامه دادن کار پدرش ندارد، از لمله خواست کاری برای ویلیام دست‌وپا کند و لمله ویلیام وایلر 19ساله را استودیوهای یونیورسال در نیویورک استخدام کرد. ویلیام از سفر با کشتی درجه‌یک به امریکا لذت برد، غافل از این‌که هزینه‌ی سنگین بلیت کشتی از حقوق هفتگی 25دلاری‌اش کسر خواهد شد.

وایلر چند سالی در نیویورک کار کرد و درنهایت در سال 1923 به هالیوود رفت تا کارگردان شود. البته کارش در استودیوهای لس‌آنجلس با تمیز کردن صحنه و جابه‌جایی آکساسوار آغاز شد و بعد دستیار سوم کارگردان شد. دو سال بعد او جوان‌ترین کارگردان یونیورسال بود و برای این استودیوها فیلم‌های وسترن صامت می‌ساخت.

در دهه‌ی 1930 با ورود به عصر سینمای ناطق، او به کارگردانی مشهور بود که برداشت‌های زیادی می‌گیرد و تا زمانی که از بازی‌ها راضی نشده ادامه می‌دهد. در نیمه‌ی دوم این دهه او به همکاری‌اش با یونیورسال پایان داد تا به سراغ ساموئل گلدوین برود و همکاری طولانی‌اش را با او آغاز کند.

ویلیام وایلر اسکار 1947

وایلر در سال 1937 نخستین نامزدی اسکارش را از مجموع 14 نامزدی‌اش برای این جایزه با فیلم «دادزوورث» (1936) به‌دست آورد. او در پنج سال بعد هم سه بار دیگر با فیلم‌های «بلندی‌های بادگیر» (1939)، «نامه» (1940) و «روباه‌های کوچک» (1941) نامزد اسکار کارگردانی شد که این چهار نامزدی را به فرانک کاپرا، ویکتور فلمینگ و دو بار به جان فورد واگذار کرد.

ویلیام وایلر و آدری هپبورن

او بالاخره با فیلم «خانم مینی‌ور» (1942) در پنجمین نامزدی‌اش و در غیاب رقبای پیشین به اسکار کارگردانی رسید، اما او در حال فیلم‌برداری از جبهه‌های جنگ دوم جهانی بود و نتوانست به مراسم اسکار بیاید و همسرش جایزه‌اش را گرفت. وایلر دو بار دیگر در سال‌های 1947 و 1960 اسکار کارگردانی را به‌دست آورد.

ویلیام وایلر اسکار 1960

وایلر پنجاهمین و آخرین فیلمش را در سال 1970 ساخت و 11 سال بعد در 79سالگی بر اثر حمله‌ی قلبی درگذشت.

چهار فیلم برتر این کارگردان بزرگ سینمای جهان را مرور می‌کنیم:

 1. کشور بزرگ (The Big Country) (1958)

  در این وسترن عاشقانه به‌کارگردانی ویلیام وایلر، بازیگرانی چون گریگوری پک، جین سیمونز، کارول بیکر، چارلتون هستون و برل آیوز نقش‌آفرینی کرده‌اند. این فیلم از معدود فیلم‌هایی است که هستون در آن در نق اصلی بازی نمی‌کند. فیلم داستان کاپیتانی به‌نام «جیمز مک‌کی» (پک) را روایت می‌کند که به غرب می‌رود تا به نامزدش پاتریشیا (بیکر) بپیوندد، اما درگیر نزاع دو خانواده بر سر یک قطعه زمین ارزشمند می‌شود. وایلر پیش از این‌که فیلم‌برداری این فیلم به‌پایان برسد، به رم رفت تا «بن‌هور» (1959) را کلید بزند و پایان کار را به دستیارش رابرت سوینک سپرد. سوینک کار را به‌اتمام رساند و وایلر نتیجه را تأیید کرد و او را ستود. برت آیوز برای بازی در این فیلم مهم‌ترین افتخارات زندگی‌اش یعنی جوایز اسکار و گلدن‌گلوب را کسب کرد.

  فیلم کشور بزرگ ویلیام وایلر

 2. تعطیلات رُمی (Roman Holiday) (1953)

  گریگوری پک و آدری هپبورن ستاره‌های این فیلم کمدی‌رمانتیک ویلیام وایلر هستند. هپبورن در این فیلم در نقش شاهزاده‌ای بازی می‌کند که برای تعطیلات به رم سفر کرده است و تصمیم می‌گیرد به‌تنهایی به تماشای شهر برود و در آنجا با خبرنگاری امریکایی (با بازی پک) آشنا می‌شود و رابطه‌ای عاشقانه شکل می‌گیرد. این فیلم در 10 رشته نامزد اسکار شد؛ ازجمله بهترین فیلم و کارگردانی (وایلر)، فیلمنامه، بازیگر اصلی زن (هپبورن) و بازیگر مکمل مرد (ادی آلبرت). هپبورن که نخستین بار بود نامزد اسکار می‌شد، این جایزه را به‌دست آورد، اتفاقی که در چهار نامزدی بعدی‌اش رخ نداد. وایلر اما هفت سال بعد از آخرین اسکارش برای کارگردانی «بهترین سال‌های زندگی ما» (1946) و در سومین نامزدی نافرجام پیاپی نتوانست سومین اسکارش را به‌دست بیاورد و هر دو اسکار کارگردانی و فیلم را به فرد زینمان و بادی ادلر کارگردان و تهیه‌کننده‌ی «از اینجا تا ابدیت» (1953) واگذار کرد. از نکات مهم فیلم «تعطیلات رمی» می‌توان به این موضوع تاریخی اشاره کرد که فیلمنامه را جان دایتون و دالتون ترومبو نوشتند، اما نام ترومبو در فهرست سیاه هالیوود در دوره‌ی مک‌کارتیسم بود و سازندگان فیلم ناگزیر شدند نام یان مک‌للان هانتر را جایگزین او کنند. مک‌للان هانتر از این‌رو برنده‌ی اسکار بهترین داستان فیلمنامه شد، اما در سال 1992 آکادمی اسکار نام ترومبو را جایگزین او کرد و اسکار او را در سال 1993 به بیوه‌اش اهدا کرد تا بعد از 40 سال حق به حق‌دار برسد.

  فیلم تعطیلات رمی ویلیام وایلر

 3. بهترین سال‌های زندگی ما (The Best Years of Our Lives) (1946)

  این درام عاشقانه و جنگی که در رتبه‌ی 244 برترین فیلم‌های تاریخ سینما تا به‌ امروز قرار دارد، به داستان سه افسر وظیفه در جنگ جهانی دوم می‌پردازد که به شهر کوچکشان در امریکا بازمی‌گردند و درمی‌یابند همه‌چیز در خانواده‌هایشان تغییر کرده است. فیلم با بودجه‌ا‌ی کمتر از 3میلیون دلار ساخته شده بود نزدیک به 24میلیون دلار فروش کرد تا در گیشه کاملاً موفق باشد. منتقدان هم فیلم را ستایش کردند و در اسکار هم از هشت نامزدی، هفت جایزه را دریافت کرد: بهترین فیلم، کارگردانی (وایلر)، بازیگر اصلی مرد (فردریک مارچ)، بازیگر مکمل مرد (هارولد راسل)، فیلمنامه‌ی اقتباسی، تدوین و موسیقی متن. در این میان هارولد راسل سرباز نابازیگری بود که وایلر او را برای بازی در این فیلم انتخاب کرد و آکادمی علاوه بر اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، یک اسکار افتخاری هم گرفت: به‌خاطر امید و شجاعتی که با بازی در این فیلم به هم‌رزمانش بخشید.

  فیلم بهترین سال‌های زندگی ما ویلیام وایلر

 4. بن‌هور (Ben-Hur) (1959)

  این درام ماجراجویانه‌ی تاریخی ویلیام وایلر که چارلتون هستون در آن نقش عنوان دارد و تا به امروز در رتبه‌ی 197 برترین فیلم‌های تاریخ سینما قرار دارد، با بودجه‌ای بالغ‌بر 15میلیون دلار، پرهزینه‌ترین فیلم تاریخ سینما تا آن روز بود. یک گروه 100 نفری دوخت لباس‌های بازیگران را برعهده داشت و گروهی 200 نفری هم بناها و مجسمه‌های مورد نیاز فیلم را ساختند. 10هزار سیاهی‌لشکر، 2500 اسب و 200 شتر در فیلم استفاده شدند. فیلم‌برداری هفت ماه و سه هفته طول کشید و این در حالی بود که عوامل شش روز در هفته 12 تا 14 ساعت در روز کار می‌کردند. مدیران MGM به‌رغم خواسته‌ی وایلر تصمیم گرفتند فیلم با فرمت وایداسکرین فیلم‌برداری شود. فیلم داستان شاهزاده‌ای یهودی به نام جودا بن‌هور است که به‌جرم سوءقصد به جان فرستاده‌ی سزار، دستگیر و به بردگی فرستاده می‌شود. سکانس 9 دقیقه‌ای مسابقه‌ی ارابه‌رانی در این فیلم یکی از مشهورترین سکانس‌های تاریخ سینماست و موسیقی‌ای که میکلوش روژای مجارستانی برای فیلم ساخت طولانی‌ترین قطعه‌ی ساخته شده برای سینما بود. فیلم پس از پست‌پروداکشنی شش‌ماهه اکران شد و توفانی به‌پا کرد و توانست با فروشی نزدیک به 147میلیون دلار پس از «بربادرفته» (1939) دومین فیلم پرفروش تاریخ سینما تا آن روزگار لقب بگیرد. در جوایز اسکار هم در 12 رشته نامزد شد و به‌جز اسکار فیلمنامه، بقیه‌ی جوایز را ازجمله بهترین فیلم، کارگردان (وایلر)، بازیگر نقش اول مرد (هستون) و بازیگر نقش مکمل مرد (هیو گریفیث)، درو کرد تا بدانیم وقتی درباره‌ی اسکار 1960 حرف می‌زنیم، از «بن‌هور» و وایلر و هستون حرف می‌زنیم. امروزه این فیلم را همچنان یکی از بزرگ‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما می‌دانند و انستیتو فیلم امریکا در سال 1998 آن را بعد از «لورنس عربستان» (1962) به‌عنوان دومین فیلم حماسی برتر تاریخ سینما انتخاب کرد تا در این فهرست بالاتر از «فهرست شیندلر» (1993)، «بربادرفته» (1939) و «اسپارتاکوس» (1960) بایستد.

  فیلم بن هور ویلیام وایلر

The post 1 ژوئیه: تولد یهودی سرگردانی که «بن‌هور» را ساخت appeared first on فیلم‌نت‌نیوز.

1 ژوئیه: تولد یهودی سرگردانی که «بن‌هور» را ساخت


بازیگران و سینما

دیدگاه ها خاموش هستند.

آخرین آموزشهای آشپزی

تازه ترین نوشته ها

بهرام رادان حضور در...

درتاریخ : جولای - 20 - 2018

دیدگاه‌ها برای بهرام رادان حضور در «رقص روی شیشه» را تایید کرد بسته هستند

آخرین قسمت سریال «گلشیفته»...

درتاریخ : جولای - 18 - 2018

دیدگاه‌ها برای آخرین قسمت سریال «گلشیفته» فردا می‌آید + جدیدترین تصاویر بسته هستند

14 ژوئیه: تولد استاد...

درتاریخ : جولای - 16 - 2018

دیدگاه‌ها برای 14 ژوئیه: تولد استاد یگانه‌ی سینما بسته هستند

فیلمبرداری «دو کیلومتر به...

درتاریخ : جولای - 14 - 2018

دیدگاه‌ها برای فیلمبرداری «دو کیلومتر به کردان» به پایان رسید + تصاویر بسته هستند